30V 6A N-Channel MOSFET SSM3K33R
Availability:
2885 in stock
SSM3K33R, 30V, 6A, N-Channel, SOT-23-6
15.00 22.50 (Inc. GST 18%)
2885 in stock
With the 6A of Drain current and 30V capabilities, this N Channel Power Mosfet is available in small package and can be used for space saving applications.
This is also a high speed mosfet having 436pF Input capacitance.
Features of SSM3K33R –
  1. 30V Drain to Source Voltage (VDSs)
  2. Minimum Threshold voltage : 1.3V(Min), 2.5V (Max). Gate to Source Voltage is ยฑ20V.
  3. 6A of Continuous Current (12A Peak)
  4. Logic Driven Mosfet. Can be controlled by a 3.3V or 5V microcontroller unit.