UPC29M33T-E1 3.3V 500mA LDO Regulator
Availability:
84 in stock
500mA, 3.3V, 1V Dropout, LDO, DPAK
28.00 (Inc. GST 18%)
84 in stock
The UPC29M33T-E1 is a 3.3V low dropout three-terminal voltage regulator. It is an LDO having the current capacity of 500mA with a dropout voltage of 1V Only.
UPC29M33T-E1 has a fixed voltage output of 3.3V which is ideal for most of the microcontroller operations. This 3.3V LDO offers great stability and noise rejection in the power line.
Features of UPC29M33T-E1 –
  1. UPC29M33T-E1 500mA output current capability in a SC-63/DPAK Package.
  2. 3.3V Fixed Voltage
  3. Load regulation level : 10-33mV
  4. Line regulation:  8-33mV
  5. Maximum Input Voltage: 20V
UPC29M33T-E1 Pinout configuration –
3.3V UPC29M33
Design Resources for Faster Integration-
SKU: PU-0619 Categories: , , Tags: , , ,
Weight 0.1 g
Type
IC
Subtype
LDO
Current
1A
Dropout
1V
Maximum Input Voltage
15V
Fixed Output Voltage
3.3V